Zalew Sulejowski

To jeden z najatrakcyjniej położonych zbiorników zaporowych W Polsce – od Warszawy dzieli go 120 kilometrów, od Łodzi – 60, 21 od Piotrkowa Trybunalskiego i zaledwie kilka od Tomaszowa Mazowieckiego. Do tego w jego pobliże łatwo dojechać trasą ekspresową S8 i autostradą A1. Dlatego jest częstym celem jednodniowych wędkarskich wypadów, choć walory krajobrazowe i przyrodnicze sprawiają, iż z pewnością warto tu spędzić więcej czasu. Powierzchnia zbiornika to 27 km 2 , długość 17 kilometrów, zaś długość linii brzegowej – 58 kilometrów. Powstał w roku 1974 wskutek przegrodzenia Pilicy w miejscowości Smardzewice, 18 kilometrów od Sulejowa, po który to się rozciąga.

Czy wciąż sandaczowe eldorado?

Zbiornik Sulejowski przez lata cieszył się wielką estymą wśród łowców sandaczy. Łowiono tu naprawdę piękne okazy, do tego całkiem sporo. Jednak w ostatnim czasie pojawiają się głosy, że o ryby tego gatunku jest dużo trudniej, częściej łowi się natomiast szczupaki i sumy. Być może prawda leży pośrodku – sandacze występują przede wszystkim w okolicach Tresty i Zarzęcina, gdzie dno jest niezwykle urozmaicone, a stanowiska drapieżników trudne do namierzenia. Jednak ładną rybę możemy trafić właściwie w każdym miejscu zbiornika, nawet w węższym fragmencie za zaporą, nazywanym Małym Zalewem. Znawcy tematu podkreślają, iż właśnie na Sulejowie ogromne znaczenie ma umiejętne posługiwanie się echosondą i bardzo precyzyjne namierzanie dennych struktury.

Co poza sandaczami?

Pocieszeniem dla wędkarzy – w obliczu regresu populacji sandaczy – jest coraz większa liczba łowionych szczupaków i okoni. Te drugie można zacinać nawet z brzegu, choć nie są największych rozmiarów. Zwłaszcza na trasie dawnego koryta Pilicy występuje całkiem sporo boleni oraz sumów (łowione są coraz większe okazy). Tak więc dobry, a przede wszystkim myślący i przygotowany na nowe wyzwania spinningista z pewnością nie będzie się nudził. Dla tych, którzy chcą się dobrać do ryb niedrapieżnych, również dobra informacja – w wodach Zalewu Sulejowskiego pływa dużo karasi, płoci, leszczy i krąpi, a także całkiem sporo karpi i amurów, którymi zarybiono zbiornik.

Baza turystyczna

Ze względu na duża presje turystyczną z okolicznych miast, nad Zalewem Sulejowskim znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych o różnym standardzie, a także gospodarstw agroturystycznych. Naprawdę jest w czym wybierać. W Barkowicach Mokrych znajdziemy stanicę wędkarską o niezłym standardzie, ze stanowiskiem do slipowania łodzi. Można tam też nabyć zezwolenia na wędkowanie i zanocować w przyczepie kempingowej lub polu namiotowym. Zbiornik znajduje się w gestii PZW w Piotrkowie Trybunalskim. W celu opłacenie zezwolenia na łowienie, należy się kontkatkować z loklanym kołem PZW.

Zalew Sulejowski

Wyprawa wędkarska

Mapa Jeziora