To przepiękne kaszubskie jezioro stało się sławne w latach 80. XX wieku, kiedy to na jego brzegu miała powstać pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Jej budowa – wskutek protestów obrońców środowiska naturalnego oraz okolicznych mieszkańców – została jednak wstrzymana. Działa za to największa w kraju elektrownia szczytowo- pompowa, której zbiornikiem dolnym jest właśnie Jezioro Żarnowieckie. Ale akwen już wcześniej odegrał dużą rolę w historii – po I Wojnie Światowej, kiedy został przyznany Polsce, znajdująca się na jego brzegu wieś Nadole została otoczona przez tereny niemieckie i miała kontakt z ojczyzną jedynie poprzez wody jeziora.
Nieco informacji ogólnych
Jezioro Żarnowieckie klasyfikowane jest jako rynnowe, jego powierzchnia wynosi 1431 hektarów, długość 7, 5 kilometra, zaś szerokość 2, 6 kilometra. Jego dno leży poniżej poziomu morza, z którym akwen łączy się bezpośrednio poprzez przepływająca przez niego rzekę Piaśnicę. Jest dość wyraźnie rozgraniczone na dwie części – płytką północną i głębszą południową. Wypływając na wody jeziora należy wziąć pod uwagę jego specyficzne położenie względem morza – jeśli zacznie wiać z północy, w ciągu kilkunastu minut może się tu rozpętać piekło. Dlatego bardzo ważne jest śledzenie prognoz, obserwacja nieba i…. solidna łódka, a nie jakaś „łupinka”.
Łowisko okazów
Jezioro Żarnowieckie to bez wątpienia jeden z nielicznych już, niestety, akwenów w Polsce, gdzie istnieje duża szansa na złowienie dwucyfrowego szczupaka lub ponadkilowego okonia. Okazowe drapieżniki mają bowiem gdzie się chować – woda jest mocno porośnięta roślinnością zanurzoną, a rozległe, głębokie blaty w części południowej (o głębokości dochodzącej do 20 metrów) zapewniają wspaniałe warunki żerowania pięknym drapieżnikom. Wiosną warto jednak poświęcić więcej uwagi płytszej części północnej, która szybciej się nagrzewa. Od połowy czerwca wyraźnie „ożywia się” ploso, na którym najskuteczniejszą metodą połowu jest trolling, umożliwiający spenetrowanie dużych połaci wody. Trzeba jednak zaznaczyć, że okazowe szczupaki biorą w toni, nawet 10 metrów nad dnem. Miejscowi specjaliści radzą używać nietypowych przynęt fantazyjnych oraz bardzo ciemnych imitacji węgorzy.
Ceny i punkty sprzedaży licencji
Prawnym użytkownikiem Jeziora Żarnowieckiego jest Gniewińskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. Licencje można nabyć w kilku punktach w najbliższej okolicy, ale najłatwiej – na przystani we wsi Nadole lub w znanym sklepie wędkarskim RED w Wejherowie. W celu opłacenie zezwolenia na łowienie, można się także kontkatkować z loklanym kołem PZW.
Godzina rozpoczęcia: 6-7:00
Godzina rozpoczęcia: 7:00